KLAUSIMAI, kuriuos verta užduoti, RENKANTIS nekilnojamo turto BROKERĮ
Norite iš sandorio gauti maksimalią naudą? Didelė tikimybė, kad Jums prireiks nekilnojamo turto brokerio pagalbos. Nekilnojamo turto brokerio darbas neapsiriboja tik buto ar namo pardavimo skelbimo įdėjimu į skelbimų portalus. Pirmiausia Jis turi išsiaiškinti Jūsų poreikius, situaciją. Remiantis patirtimi ir statistika nustatoma būsto rinkos kaina, aktyviai ieško potencialių pirkėjų, patraukliai pristato Jūsų būstą, bendradarbiauja su įvairiais NT specialistais, taip pat komunikuoja su Jumis apie visą procesą, tai yra profesionalaus brokerio drabas. Tad su brokeriu parduoti, išnuomoti ar įsigyti bustą yra saugiau, greičiau, naudingiau, bei finansiškai palankiau. Tiesa, šiandien nekilnojamo turto brokerių išties yra daug, tad kaip išsirinkti tokį specialistą, būtent tą kuris atitiktų Jūsų lūkesčius ir poreikius? Štai keletas klausimų, kurie padės priimti tinkamiausią sprendimą.
1. Kokią patirtį turite nekilnojamojo turto srityje?
Šis klausimas yra skirtas NT brokerio kompetencijai išsiaiškinti. Užduodamas jį pardavėjas turėtų sužinoti, ar brokeris yra sertifikuotas ir kvalifikuotas atlikti savo darbą. Taip pat, kiek metų jau dirba šioje srityje, labai svarbu ar dirba Jūsų mieste bei kokie jo darbo rezultatai.
2. Ar brokerio darbas pagrindinė veikla?
Itin svarbu, jog brokerio veikla – būtų jo pagrindinė, o ne papildoma. Profesionalus brokeris savo klientui skiria pakankamai savo laiko, investuoja į savo žinias, kvalifikacijos kėlimą. Asmuo, kuris nekilnojamo turto brokeriu dirba tik jam patogiu laiku, vargu ar yra pats išmintingiausias pasirinkimas.
3. Su keliais klientais šiuo metu dirbate?
Jeigu NT brokeris dirba su daug klientų vienu metu – gali atrodyti, jog jis yra sėkmingas. Tačiau tiesa ne visai tokia. Pirmiausia, jeigu brokeris turi daug objektų, kuriuos pardavinėja vienu metu, jam bus ypač sunku valdyti pardavimo procesą. Antra – jis nebeturės pakankamai laiko skirti kokybiškoms turto apžiūroms, bendravimui su Jumis, kaip klientu. Dalis brokerių, tikėdamiesi gauti daugiau klientų, siūlo savo paslaugas už gerokai mažesnę kainą, tačiau tam, kad užsidirbtų pakankamai, turi dirbti su labai daug klientų ir ne visada gali skirti pakankamai dėmesio Jums ar potencialiems pirkėjams.
4. Kokia pardavimo proceso eiga ir kaip reklamuosite mano turtą?
Klauskite brokerio, kaip jis organizuos pardavimo procesą, ar kviesis į pagalbą specialistus, kokios reklamos priemonės bus naudojamos Jūsų turto pardavimui. Būsto pardavimas nėra vien skelbimų įdėjimas į tinklapius. Tai tik nedidelė brokerio darbo dalis. Profesionalus brokeris turi naudoti ir kitas reklamos priemones, kurios padeda greičiau ir už geresnę kainą parduoti būstą.
5. Kokia yra reali mano turto pardavimo kaina? Kodėl taip manote?
Objekto kainą brokeris gali nustatyti tik susipažinęs su objektu ir dokumentais, kadangi tai yra individualu, o ypač kai objektas yra nedideliame mieste. Paprašykite, kad brokeris argumentuotų, kodėl jo siūloma pardavimo kaina tokia. Jeigu brokeris nežino, kokia turėtų būti pardavimo kaina ir kodėl, greičiausiai jis turi per mažai patirties arba, norėdamas Jums įtikti, tiesiog sutinka su Jūsų pageidaujama kaina. Jeigu kaina neatitiks rinkos situacijos,objektas nebus parduotas arba pardavimo procesas užtruks labai ilgai.
6. Kaip informuosite mane apie vykstantį pardavimo procesą?
Pasidomėkite, ar brokeris yra nusiteikęs informuoti Jus apie vykstantį pardavimo procesą, susitarkite kokiu būdu tai bus daroma (situacijos aptarimas telefonu, el.laiškais). Profesionaliai dirbantis brokeris turi nuolatos palaikyti ryšį su klientu, bent kelis kartus per mėnesį ir informuoti apie esamą situaciją, net jei nebuvo nė vieno pirkėjo skambučio.
7. Ar dirbate su kitais brokeriais?
Nekilnojamojo turto brokerių darbe, pardavinėjant būstą, yra įprasta bendradarbiauti su kitais brokeriais, taip pat ir kitomis nekilnojamojo turto agentūromis. Dalis pirkėjų, ieškančių pirkti nekilnojamąjį turtą, neieško pirkti savarankiškai, o prašo brokerio pagalbos. Todėl šiuo atveju pirkėją būstui gali surasti kitas brokeris, tai yra ta dalis kur parduoti su brokerio paslauga yra tikslingiau.
8. Kokie brokerio pastebėjimai apie tai, ką pardavėjas turėtų pakeisti ar atlikti, kad būtų galima siekti maksimalios kainos arba greito pardavimo?
Tai klausimas skirtas brokerio nuoširdumui ir profesionalumui išsiaiškinti. Patyręs savo srities specialistas vos atvykęs į apžiūrimą objektą mato jo privalumus ir trūkumus. Tiksliau – kas gali padėti būstą parduoti greičiau ir už didesnę kainą, o kas gali ir sutrukdyti. Dėl šios priežasties šis klausimas svarbus dviem aspektais. Pirma, jį uždavęs pardavėjas įsitikina brokerio patyrimu, pastabumu ir profesionalumu. Antra, tokiu būdu paaiškėja, ką reiktų nuveikti, siekiant, kad objektas taptų patrauklesnis pirkėjui.
9. Ar pasirašoma bendradarbiavimo sutartis?
Dirbant su brokeriu pasirašoma bendradarbiavimo sutartis. Sutartis apibrėžia bendradarbiavimo būdus, tikslus, terminus, įpareigoja brokerį dirbti atsakingai bei kruopščiai, prisiimant visą su būsto pardavimu kylančią atsakomybę.
Miglė Mikavičiūtė
Nekilnojamo turto brokerė Marijampolėje
IEŠKOTE BROKERIO SAVO NEKILNOJAMO TURTO PARDAVIMUI MARIJAMPOLĖJE IR JOS APSKRITYJE?
Esu Miglė Mikavičiūtė, septintus metus dirbdama Nekilnojamojo turto brokere, būtent Marijampolės mieste ir jos apskrityje, pastebiu, jog svarbu gerai išmanyti nekilnojamo turto rinką, tam tikrus jos segmentus, besikeičiančias tendencijas, jausti miesto pulsą ir atliepti žmonių poreikius. Objektai labai skirtingi, kiekvienam skiriu ypatingą dėmesį. Bendravimas su klientu, apie jo turto pardavimo procesą yra nepaprastai reikalingas, vertinu ir saugau pasitikėjimą manimi. Savo klientams visada sakau, jog sprendimus priimate Jūs, o aš esu tam, kad pasitardami ir pasidalindama su Jumis savo įžvalgomis, profesine patirtimi ir nuimdama nuo Jūsų dalį rūpesčio, pasiektume geriausią rezultatą.
„AČIŪ, Migle, už Jūsų rūpestį ir pagalbą, parduodant mūsų šeimos namą. Tik geriausi atsiliepimai.”
Vilma ir šeima